ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Επίσκεψη στις Αλυκές Πολιχνίτου .

Την Πέμπτη 26 Μαΐου Οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας μετέβησαν στις αλυκές στη Σκάλα Πολιχνίτου, όπου ο υπεύθυνος της εταιρείας τους ξενάγησε στο χώρο, δείχνοντάς τους τα αλοπήγια, τις δεξαμενές, τις θερμάστρες, τα διάφορα μηχανήματα (βαγόνια, ράγες, σιλό) και τους εξήγησε τη διαδικασία παραγωγής και συγκομιδής του αλατιού. Τους μίλησε επίσης για την ποσότητα αλατιού που παράγεται, τη σύσταση του και για τον πολύ μικρό αριθμό των εργαζομένων σήμερα στην αλυκή σε σύγκριση με εκείνον του παρελθόντος.

Άσκηση αντιμετώπισης σεισμών.

Την Παρασκευή 13 Μαΐου αρμόδιοι της Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου καθώς και εθελοντές πυροσβέστες οργάνωσαν στο σχολείο μας άσκηση με τη συμμετοχή καθηγητών και μαθητών, στόχος της οποίας ήταν η υιοθέτηση συγκεκριμένης συμπεριφοράς από τους μαθητές σε περίπτωση σεισμού και συνακόλουθης πυρκαγιάς εν ώρα μαθήματος. Στα πλαίσια αυτής της άσκησης είχε ενταχθεί και δρώμενο, όπου κάποιοι μαθητές υποδύονταν τους εγκλωβισμένους ή τους τραυματισμένους από πτώσεις αντικειμένων ή τμημάτων του σχολικού κτιρίου . Η άσκηση αυτή, που περιελάμβανε και επίδειξη παροχής πρώτων βοηθειών, μεταξύ αυτών και ΚΑΡΠΑ, έγινε σε συνεργασία με το Λύκειο Πολιχνίτου.
Της άσκησης είχε προηγηθεί η κατάστρωση Μνημονίου Ενεργειών του Γυμνασίου Πολιχνίτου για την περίπτωση σεισμού, σύμφωνα με το πρότυπο του ΟΑΣΠ και με την καθοδήγηση των αρμοδίων της Πολιτικής Προστασίας.

Καθαρισμός παραλίας Σκάλας Πολιχνίτου.

Την Τρίτη 10 Μαΐου οι καθηγητές και οι μαθητές του σχολείου μας, κατόπιν συνεννοήσεως με τον πρόεδρο του τοπικού συμβουλίου, μετέβησαν στην παραλία της Σκάλας Πολιχνίτου. Είχαν προμηθευτεί σακούλες συλλογής απορριμμάτων καθώς και γάντια μιας χρήσης. Εκεί προέβησαν στον καθαρισμό της εν λόγω παραλίας, Η δράση αυτή έγινε σε συνεργασία με το Λύκειο Πολιχνίτου.

STOP BULLYING

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά τις σχολικής βίας και του εκφοβισμού (6 Μαρτίου), οι μαθητές της Α,Β και Γ τάξης συμμετείχαν σε δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με στόχο την πρόληψη αλλά και την αντιμετώπιση του φαινομένου στα σχολεία. Οι δράσεις πήραν τη μορφή εβδομαδιαίου αφιερώματος και έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές και μαθήτριες να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους. Η Α’ τάξη έφτιαξε αφίσες, ζωγραφιές και κολλαζ. Η Β΄ τάξη έκανε παιχνίδια ρόλων. Δημιούργησαν και δραματοποιήσαν μικρά υποθετικά σενάρια παρμένα απο τη σχολική ζωή. Τα σενάρια εμπεριείχαν σκηνές τσακωμού αλλά και επίλυσης διαφωνιών. Η Γ’ τάξη έφτιαξε ένα ερωτηματολόγιο με δικές τους ερωτήσεις μετά από καταιγισμό ιδεών και το μοίρασαν στους συμμαθητές τους να απαντήσουν. Επεξεργάστηκαν τα αποτελέσματα και στη συνέχεια συζήτησαν τους προβληματισμούς τους.

Τηλεδιάσκεψη για την κλιματική αλλαγή.

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Πολιχνίτου μια τηλεδιάσκεψη - παρουσίαση με θέμα την Κλιματική Αλλαγή. Ομιλητής ήταν ο κ. Σεβαστιανός Μοιρασγεντής, Διευθυντής Ερευνών του τμήματος Περιβάλλοντος του Αστεροσκοπείου Αθηνών. Η τηλεδιάσκεψη έγινε με χρήση του Cisco Webex Meetings.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου, χωρισμένοι σε δυο ομάδες λόγω των περιορισμών της πανδημίας, παρακολούθησαν την παρουσίαση από μεγάλες οθόνες στις αίθουσες πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου και του Εργαστηρίου Πληροφορικής του Λυκείου Πολιχνίτου. Ακολούθησαν ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες, για τους οποίους οι εκτίμηση των εκπαιδευτικών είναι ότι η παρουσίαση είχε θετικό αντίκτυπο, αφού αποχώρησαν καλύτερα ενημερωμένοι.
Συμμετείχαν οι καθηγητές του Γυμνασίου (και του Λυκείου) Πολιχνίτου: Μαρία Ματαρέλλη, Βάγια Μητσιώρη, Αλκιβιάδης Σοφός, Παναγιώτης Τουλαδέλλης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2013-2014
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Τα προγράμματα που πραγματοποιήθηκαν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2013-2014 ήταν επτά. Παρουσιάστηκαν όλες οι Σχολικές Δραστηριότητες στο Γυμνάσιο Πολιχνίτου την Τρίτη, 20 Μαΐου.

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Μαθαίνω για τις μέλισσες Όλγα Σέρρα Γ’ γυμνασίου
Φιλοζωία - Animals + People = A Shared Environment Μαρία Αντωνέλλου και Γεώργιος Κακές Α’,Β’ και Γ’ γυμνασίου

ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
  Υπεύθυνοι καθηγητές Μαθητές
Ποιότητα Ζωής - Φυσική ζωή, άσκηση και υγιεινός τρόπος διαβίωσης Γεώργιος Πατσατζής Β’ και Γ’ γυμνασίου

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ
  Υπεύθυνοι καθηγητές Μαθητές
Ο παραδοσιακός γάμος στον Πολιχνίτο Μαρία Ματαρέλλη και Αλκιβιάδης Σοφός Α’ γυμνασίου
Ελληνικά γλωσσικά δάνεια στην Ευρώπη Γεωργία Σουρουλλά και Ελένη Δημητρέλλου Β’ και Γ’ γυμνασίου
Κώδικας Θεόφιλος - μια αναζήτηση του χαρακτήρα του καλλιτέχνη με κριτήριο το χρόνο Δημήτρης Μυστριώτης
Ο αγώνας του '21 μέσα από το δημοτικό τραγούδι Θεατρική παράσταση με υπεύθυνες καθηγήτριες τη Θεοδώρα Βουτσά και την Άννα Γκούρα φιλόλογο του Λύκειο Πολιχνίτου.

Δόθηκε παράσταση στις 24 Μαρτίου στο Πολύκεντρο Πολιχνίτου όπου συμμετείχαν μαθητές και από τα δύο σχολεία.